Müfredat Dışı Çalışmalar

MÜFREDAT DIŞI PROGRAMLARIMIZ

Modern yaşamın vazgeçilmezlerinden olan uzaktan eğitim teknolojilerini öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz.

ÇOCUKLAR İÇİN FELSEFE

Çocuklar için P4C (Philosophy for Children) eğitim dünyasında son zamanlarda çok sık adı duyulan ve günden güne yayılan bir yöntem olmaya başladı. Olmalı da.. Çünkü ezberci ve sınav odaklı yapısından kurtulmak istediğimiz ve bir türlü içinden çıkamadığımız eğitim sistemimizin çıkış yollarından biri de bu düşünme biçimini benimsemek..
P4C temelinde ‘Güçlü çocuklar yetiştirmek, sorunlu bireyleri onarmaktan iyidir.’ fikri ile yola çıkar. P4C çalışmaları ile çocuklar, eleştirel, yaratıcı, işbirlikçi, empatik ve özenli düşünme biçimlerini deneyimleyebilirler.

BİLİM ATÖLYESİ

Bilim Atölyesi dersi çocuklara kendi gözlem ve deneyimleriyle araştırma ve keşfetme imkanı sağlar. Dokun, dene ve öğren ilkeleriyle çocuklarımızın yaşayarak ve keşfederek öğrenmelerini hedefler. Bu derste çocuklara çeşitli durumlarla ilgili deneme, tahmin etme, yanılma, gözlem yapma, soru sorma, problem çözme, araştırma ve inceleme fırsatları sunulur.
Atölyede yapılan etkinliklerin temelindeki amaç; çocuklarımıza  bilimsel düşünme becerisi katıp  ileriki yaşamlarında üreten, neden-nasıl sorularını soran, merak eden, dünyayı tanımak ve anlamak isteyen bireyler yetiştirmektir

YARATICI DRAMA

Yaratıcı drama; her hangi bir konuda, doğaçlama, rol oynama gibi tekniklerden yararlanarak, bir grupla ve  grup üyelerinin birikimlerinden, yaşantılarından yola çıkarak canlandırmalar yapmaktır.
Türkiye Derste’li çocukların gözdelerinden olan yaratıcı
drama etkinlikleri her hafta düzenli olarak çocuklarımızın
ufkunu açmaya devam ediyor.

PYTHON ile KODLAMA

Python çocuklar için harika bir programlama dilidir. Metin üzerinden işleyen bir kodlama dili olduğu için okuma yazma bilen her çocuk kolayca kullanmaya başlayabiliyor. Bu program sayesinde çocuklar, Python ile hızla fikirlerini gerçeğe dönüştürebilir.
Geleceğin programlama dili olarak görülen Python ile çocuğunuz, teknolojiye yön veren bir yazılımcı olmak için ilk adımı atabilir. Pek çok sektörde kullanılmaya başlanan dili öğrenmek, yalnızca yazılımcılar için değil, geleceğin tüm meslekleri için önemli bir avantaj sağlayacak.

BİLSEM GENEL YETENEK

Genel zihinsel yetenek alanında tanılanan ve destek eğitim programını tamamlayan öğrencilerin bireysel yeteneklerini fark etmeleri amacıyla yürütülen eğitim programıdır. Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme Programında öğrencilerin çeşitli disiplinlerle tanışması amaçlanmaktadır.

BİLSEM MÜZİK

Bilsem Müzik, bir öğrencinin var olan yetenek ve bilgisini geliştirmeye, öğrencinin müzik algısındaki farkındalığını artırmaya yönelik proje tabanlı, teori içerikli bir eğitim programıdır. Eğitim programı iki müzik öğretmeni, bir müzik sınıfı, üç küçük enstrüman çalışma odası ve piyano-keman-gitar ve kimi perküsyon enstrümanlarından oluşan bir yapı ile programı yürütmektedir. Eğitim içeriğindeki hedefler ise öğrencinin var olan müzikal becerilerini yaratıcılık ve disiplinler arası çalışma yaklaşımlarıyla zenginleştirmektir.

BİLSEM RESİM

Görsel sanatlar yetenek alanında tanılanan üstün yetenekli çocuklara görsel sanatlarda okuryazarlık eğitimi verilmektedir. Görsel sanatların tüm alanlarıyla (resim, heykel karikatür, grafik, fotoğraf seramik tasarm, rölyef vb,) ilgili etkinlikler düzenlenip öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda gelişmelerini destekleyen çalışmalar yapılmaktadır.

ANLAYARAK HIZLI OKUMA

Hızlı Okuma, göz kaslarını eğiten, gözün görme alanını genişletip kelimeler üstünde başıboş gezinmesini  önleyen bir okuma tekniğidir.
Hızlı Okuma ile göze etkin bir tempo kazandırılır ve görme ile algılama arasında uyum sağlaması yapılır.
Okumayı daha efektif hale getirmeyi amaçlayan Hızlı Okuma programı, daha az zamanda daha çok kitap okumak isteyen herkese açık olacak. 

YAZARLIK ATÖLYESİ

İletişimin en etkili ve kalıcı araçlarından olan yazmanın önemi hususunda katılımcılara farkındalık kazandırmanın
yanında; kişisel yeteneklerini geliştirerek yorum kabiliyetlerini kuvvetlendirmeleri amaçlanmaktadır.
Atölyenin öncelikli hedefi olan kitap tahlili yazma çalışmaları sayesinde öğrencilerin; kitabın yazarı, amacı,
konusu, elde etmek istediği kazanımlar, bu konunun önemi, yazarın metodu ve  kitabı işleyiş biçimi, eserin  diğer benzerleri ile kıyası gibi  hususlarda değerlendirme ve yorumlama yeteneği kazanmaları hedeflenmektedir.

REHBERLİK ve EĞİTİM KOÇLUĞU

Rehberlik hizmetleri, çocuğu bilişsel, sosyal, duygusal ve motor beceriler anlamında detaylı biçimde tanımak,  onun geleceğine yönelik atacağı adımların daha sağlam olmasını sağlar.
İhtiyaç duyulan her anda öğrencilerimizin yanında olan rehber öğretmenlerimiz, çocuklarımızın daha sağlıklı bir çocukluk ve öğrencilik hayatı yaşamalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

MASALLARLA DÜŞLERE YOLCULUK

Hayal gücünü güçlendiren, kişiliği şekillendiren, kültürün aktarılmasını sağlayan masallar çocukluk yıllarının  olmazsa olmazıdır.
Bir de çocuk psikolojisine hakim,  yerinde bir ses tonuna ve diksiyon bilgisine sahip biri tarafından okunduğunda tadına doyum olmayan masal saatleri, Türkiye Derste takipçisi çocukların favorilerinden olmaya devam ediyor

BOYAMA ATÖLYESİ

Çocukların küçük kaslarının gelişmesini sağlayan boyama ve resim faaliyetleri, el ve göz koordinasyonunu artırır.
Çocuklar boyama yaparak kendi eserlerini ürettiklerinden, boyama ve resim yapan çocukların özgüveni artar.
Resim ve boyama yapmak, çocukların odaklanma becerilerinin gelişmesini sağlar.
Çocukların nesneleri ve renkleri öğrenmesine yardımcı olur.
Resim ve boyama faaliyetleri çocukların hayal gücünü yansıttığı gibi, yaratıcı düşünmelerini sağlar.

UZAY ATÖLYESİ

Uzay atölyelerinde, öğrencilerde evren merakı oluşturmak hedeflenmektedir. Örnek olarak bu atölyelerde; Dünya, Ay, Güneş, güneş sistemi gezegenleri, öte gezegenler, yıldızlar, meteorlar ve derin uzaya ait kavramlar uygulamalı etkinliklerle ve deneyler aracılığıyla işlenir.
Uzay atölyelerinde, aerodinamik prensipler basit deneylerle öğrencilere kavratılır. Örnek olarak bu atölyelerde; havanın özellikleri, basitkopter, planör, sıcak hava balonu, insansız hava araçları ve roketler gibi çeşitli hava araçlarının çalışma prensipleri uygulamalı etkinlikler aracılığıyla keşfedilir.

SATRANÇ KULÜBÜ

Bilim Atölyesi dersi çocuklara kendi gözlem ve deneyimleriyle araştırma ve keşfetme imkanı sağlar. Dokun, dene ve öğren ilkeleriyle çocuklarımızın yaşayarak ve keşfederek öğrenmelerini hedefler. Bu derste çocuklara çeşitli durumlarla ilgili deneme, tahmin etme, yanılma, gözlem yapma, soru sorma, problem çözme, araştırma ve inceleme fırsatları sunulur.
Atölyede yapılan etkinliklerin temelindeki amaç; çocuklarımıza  bilimsel düşünme becerisi katıp  ileriki yaşamlarında üreten, neden-nasıl sorularını soran, merak eden, dünyayı tanımak ve anlamak isteyen bireyler yetiştirmektir

ZEKÂ OYUNLARI

Zeka Oyunları; bilgi gerektirmeyen, akıl yürütme, hızlı düşünme, yaratıcılık, ipuçlarından yararlanabilme gibi becerileri kullanarak çözülebilen  sorulara verilen genel bir isimdir.
Zihni açan, aklı çalıştıran, öğrenmeyi  kolaylaştıran, çabuk öğrenmeyi sağlayan “Zeka Oyunları” geleceğin eğitim metodudur. “Eğlenirken öğrenme” ilkesine dayanan zeka oyunları zihni açıp öğrenmeyi kolaylaştırdığı için çocukların zeka gelişimine, yaratıcılıklarına ve akademik başarılarına katkı sağlar. Çocuklar eğlenirken öğrenir, zekaları gelişir.

JİMNASTİK

Jimnastik, bedeni, fiziksel yapısını düzeltme güçlendirme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatıdır.
Bedeni çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman ve kültürfizik hareketleri jimnastiğin kapsamına girer.
Ev ortamında rahatça yapabileceğiniz jimnastik hareketleriyle programımız sizleri bekliyor.

SAĞLIKLI YAŞAM

Daha sağlıklı bir yaşamın iyi programlanmış bir diyete ihtiyaç duyduğu hepimizin malumu.
Bireysel diyet çalışmalarıyla birlikte aileniz için sağlıklı diyet önerilerinin de yer aldığı programımız, tüm katılımcılar için hazırlandı.

YOGA ve FITNESS

Yoga, fiziksel ve zihinsel iyilik halini artırmak için nefes almaya odaklanan bir egzersiz şeklidir. Stresi azaltmak, sağlıklı kalmak, güç ve esnekliği artırmak için tasarlanmış bir dizi hareket, nefes egzersizleri ve meditasyon içerir. Amacı zihin ve bedende farkındalık ve uyum sağlamaktır.
Eski bir gelenek olan yoga pratiği birçok zihinsel ve fiziksel fayda sağlar. Kasları güçlendirir, solunum sistemini ve kalp sağlığını destekler, bağımlılık tedavisine yardımcı olur, stres, kaygı, depresyon ve kronik ağrıları azaltır, uyku düzenlerini iyileştirir, yaşam kalitesini arttırır. Birçok ülkede çeşitli şekillerde uygulanan yoga, Batı’da bütüncül bir yaklaşım olarak tamamlayıcı ve alternatif tıp türü olarak kabul edilmektedir.

AİLE SEMİNERLERİ

Aile içi iletişim ve önemi, aile bireylerinin beklentileri ve pandemi döneminde kurulması gereken doğru iletişim konuları işlenmektedir. Bu eğitim ile ebeveynlerde aile içi iletişim farkındalığı arttırmayı ve tüm ailelerin etkili ve doğru bir iletişim kurması amaçlanmaktadır. Aile içerisindeki doğru iletişim, çocukların bir çok konuda başarılı ve mutlu olmasını sağlamaktadır.

PARFÜMÜNÜ YARAT

Günümüzde araştırmalar, kokuların
rüyalar, duygular, stres, ağrı, konsantrasyon, depresyon, anksiyete, sınav kaygısı, kaygı,endişe ilişkiler , fobiler,
gibi neredeyse her şeyi etkilediğini göstermiştir.
Güzel ve şifalı kokular hayatımızda karşılaştığımız problemleri dönüştürebilmek için kolayca uygulayabileceğimiz doğal bir yöntemdir.
Evde , iş yerinde ve okulda güne zinde başlamaya ,bir amaca ulaşmak için konsantrasyona, yaşamınıza yön vermek için cesarete ,özgüvenimizi yeniden kazanmaya ,başkaları için değil kendiniz için yaşamaya tam da şu an ihtiyacınız varsa kokuların gizemli dünyasına adım atmaya hazır olun.

MINDFULNESS

Mindfulness dikkatimizi tarafsız ve nazik bir şekilde yönetme becerisidir. Nefesimiz, vücudumuz, hislerimiz, duygularımız, düşüncelerimiz ve günlük hayat içindeki davranışlarımızın farkında olmak ve bunları yargılamadan nazik bir şekilde gözlemleyebilmek demektir.
Mindfulness ve Wellbeing eğitimleriyle iç ve dış dünyada yaşanılan zorluklarla daha etkili mücadele eder ve özgüven artımıyla yaşamımıza devam ederiz.

MÜZİK ve RİTİM

Müzik ve ritim aynı zamanda çocuğun kendine güvenmesini sağlayarak özgüven duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Çocukların ritim tutarken düzenli düzensiz yaptıkları hareketler küçük ve büyük kas gelişimini destekler.
Bu çalışmalar sonucunda çocuk üzerinde zamanlama duygusu, konsantrasyon süresinin artması, hafızanın gelişmesi, duyulan ritmin ya da müziğin beyin, kulak ve ellerle koordinasyonunun sağlanması, dinlemeyi öğrenme, grup çalışmasını öğrenme gibi çok önemli gelişimler gözlemlenir.

YABANCI DİLLER

Birden fazla dil bilmek, daha iyi odaklanmaya ve bilgilerin beynimize çok daha kolay bir şekilde girmesine yardımcı olur. Farklı diller arasında geçiş yapabilmek, beynin çok daha esnek olmasını ve önceliklendirmeyi daha kolay yapabilmeyi sağlar. Beyin bu dil değişiminden fayda sağlayarak hafıza zorluklarının daha basit bir şekilde üstesinden gelmiş olur. Birden fazla dil öğrenerek, beyninizi hıphızlı çalışan ve aynı zamanda birden fazla iş yapabilen duruma getirebilirsiniz.

MEB DESTEK PROGRAMI

Öğrencilerin MEB derslerindeki başarılarını arttırmak, anlaşılmayan konuları açıklığa kavuşturmak ve  başarılı öğrencilerin ihtiyaç duydukları ekstra  çalışmalarla buluşturmak amacıyla düzenlediğimiz MEB Takviye Dersleri hafta içi her gün 18.00 ila 21.30 arasında gerçekleşiyor.
Soru bankaları, video arşivi, düzenli deneme sınavları ve öğretmene soru gönderebilme özellikleriyle  platformumuz, 4. Sınıftan 12. Sınıfa tüm öğrencileri bekliyor.

Bilgi Alın

TürkiyeDerste platformu, programlarımız ve çalışmalarımız hakkında bilgi almak için lütfen formu doldurun.