Değerli ebeveynler ;

Her çocuk çevresiyle iletişim halinde gelişimini sürdürür.  Çocukların psikolojik ve fizyolojik sağlıkları için en büyük yarar kaynağı sevgi dolu ilişki kurma becerilerinin desteklenmesidir.  Sevgiyle büyüyen çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimlerinin de sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır. Çocukların onlara sevgi gösteren kişilerle düzenli iletişim kurmaya ihtiyaçları vardır. Kişilerin sevgi göstermesi için önce kendilerini sevmeleri gerekir. Her insanın içinde ortaya çıkmayı bekleyen bir sevgi vardır. Aile bireyleri birbirlerine karşı sevgi, bol temas, güler yüz ve nezaket gösterip sözlü olarak da ifade ederse çocuk da yetişkinlik hayatında sevgisini gösterirken cesur olacaktır. Çocuk bol göz temasına, sıkı bir kucaklanmaya, görülmeye, anlaşılmaya ve duyulmaya ihtiyaç duyar. Böylece kendini daha değerli hisseder. Kendini değerli hisseden çocuğun özgüveni de olumlu yönde değişir. Aynı zamanda kendini değerli hisseden, ailesi tarafından desteklenen ve takdir edilen çocuklar uyumlu bir kişilik geliştirerek toplumda iyi ilişkiler kurup sürdürebilir.

Değerli anne ve babalar, sevgi koşulsuz olmalıdır. Sizin istediğiniz kadar yer, çalışır, oynar, zamanında uyursa, üstünü kirletmezse, kalabalıkta krize neden olmazsa, derslerinde sizin istediğiniz doğrultuda başarılı olursa gibi koşullara bağlı olarak sevginiz değişirse çocuğunuzun kendi olma hakkını yoksaymış olursunuz. Sevgi, çocuğunuz adına kararlar verip, gerçekleştirmesini beklemek değil; çocuğu yetersizlikleri ve yetenekleriyle iyi tanımak, ona da kendini tanımasına yardım etmektir. Sevgi, her istediğini yapmak, her davranışını hoş görmek de değildir. Nerede durması gerektiğini, neyi, nerede, ne zaman yapabileceğini öğrenen çocuk, size güvenmeyi de öğrenir.

Dünyayı çocukların gözünden görmeye çabalarsanız onları oldukları gibi kabul edip koşulsuz sevebiliriz.

Her şeyden önce ‘Seni seviyorum ve sen buna değersin.’ diyebilmeliyiz. Onlara her an sevilmeye değer olduğunu hissettirmeliyiz.

ETKİNLİK

30 Saniyelik İlgi Patlaması:

Çocuğunuza beklemediği bir anda otuz saniye sıkıca sarılıp yanaklarından öpün ve onu her zaman her koşulda seveceğinizi söyleyin. Bu etkinliği anne-baba olarak birlikte de deneyimleyebilirsiniz.

KİTAP ÖNERİLERİ

Çocuklar için: Ters Yüz Neşe İle Tanış.

Ebeveynler için: Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili.

FİLM ÖNERİLERİ:

TERS YÜZ

REHBER ÖĞRETMEN

SULTAN GÜL CANDAŞ