Sevgili Lgs Öğrencilerim merhaba.. Her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz LGS’ye.. Hem geçmesini hiç istemediğimiz günler, hem de bir an önce geçse de kurtulsak dediğimiz günler 😊 Kalan süre hepimiz için aynı, başından beri aynıydı.. Sizi birbirinizden farklı kılan o süreyi nasıl kullandığınız olacak..

     Yaklaşık bir yıldır LGS için emek veriyorsunuz, zaman harcıyorsunuz. İnanın en zor kısmı bitti. Bundan sonra hepiniz ne yapacağınızı biliyorsunuz artık.. Var olan konulara dair olabildiğince yeni ve farklı sorular ile tanışmak.. Biliyorsunuz bu yıl tıpkı 2020 yılında olduğu gibi; sadece 1. dönem konularından sorumlusunuz LGS’de.. Dolayısıyla artık LGS’ye dair öğrenecek yeni konunuz kalmadı. Hatta öğretmenleriniz bazı konuları defalarca tekrar etti. Konu eksiğiniz kalmadı, sadece belli formülleri, tarihleri, kişileri, şifreleri vs arada bir tekrar etmeniz gerekebilir. Unuttuğunuzu düşündüğünüz, sizi endişelendiren konular..

     Peki nasıl değerlendireceğiz 2 ayı?

  • Öncelikle TEMEL DÜZENİNİZİ BOZMAYIN, ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRMEYİN. Kalan sürede; uyku, beslenme ve ders çalışma alışkanlığınız aynı olsun. Bedeniniz ve zihniniz kalan sürede yeni bir düzene hemen alışamayacaktır. Bu da kaygınızı arttırrabilir, huzursuz hissettirebilir.
  • Soru çözümü disiplininizi aksatmayın. Günde 100-120 soru bandında kalmaya çalışın. Farklı kaynaklar deneyin. HİÇ GÖRMEDİĞİNİZ SORULARLA TANIŞMAYA ÇALIŞIN.
  • Haftada 1 mutlaka kendi kendinize deneme yapın. Sayısal-Sözel farklı ve kesinlikle Süre tutmayı ihmal etmeyin.
  • Okulunuzda ve Türkiye Derste’ de yapılan deneme sınavlarını asla kaçırmayın. Unutmayın her deneme; size yeni bir yanlışınızı fark etmenize, netlerinizi arttırmanıza sebep olur. Dolayısıyla DENEMELERDEN KORKMAYIN, ONLARI SEVİN 😊
  • Her denemenizden ve soru çözümlerinizden sonra KONTROL ETMEYİ UNUTMAYIN. Yanlışlarımızı telafi etmezsek; aynı hataları yapar dururuz. Eğer sen fark edemiyorsan; mutlaka ÖĞRETMENİNİZE DANIŞMAYI UNUTMAYIN.

      LGS’ başarılı olmak; sadece bilgi sahibi olmak değildir. Zaman yönetimi ve  stres yönetimi de sizi farklı kılacaktır. Bu konuda da kendinizi tahlil edin. İyi hissetmediğiniz bir nokta varsa, mutlaka Rehber Öğretmeninize ya da güvendiğiniz birine danışın. Var olan problemleri tespit etmek ve çözüm odaklı olmak  sizi hem cesur hem başarılı kılacaktır.

     Emek veren, ne istediğini bilen, zamanının kıymetini bilen Güzel Çocuklar; LGS tahmin ettiğinizden daha kolay olacak. SADECE KENDİNİZE GÜVENİN VE HER ANIN TADINI ÇIKARIN. Sizi çok seviyoruz 😊

                                                                                                                       FATMANUR AKTAY

                                                                                                                      REHBER ÖĞRETMEN