LGS ‘de En İyi Sonuçları Elde Etmenin Stratejileri                           

Sevgili LGS öğrencileri, merhaba! Her geçen gün sınava biraz daha yaklaşıyoruz. Hem geçmesini hiç istemediğimiz günler hem de bir an önce bitse de kurtulsak dediğimiz zamanlar yaşıyoruz. Kalan süre başından beri aynıydı, ancak sizi diğerlerinden farklı kılacak olan, bu süreyi nasıl kullandığınız olacak.

Yaklaşık bir yıldır LGS için çalışıyor ve emek harcıyorsunuz. İnanın en zor kısmını atlattınız. Bundan sonra ne yapacağınızı biliyorsunuz: Var olan konuları en iyi şekilde öğrenmek ve yeni sorularla tanışmak. Tıpkı 2020’de olduğu gibi, sadece 1. dönem konularından sorumlusunuz. Bu nedenle LGS’de öğrenilecek yeni bir konu kalmadı. Öğretmenleriniz defalarca tekrar yaptı, konuları pekiştirdiniz. Belirli formülleri, tarihleri, kişileri ve şifreleri düzenli olarak tekrar ederek bilginizi taze tutabilirsiniz. Peki, son iki ayı nasıl değerlendirmelisiniz?

1. Temel Düzeni Bozmayın

Uyku, beslenme ve ders çalışma alışkanlıklarınızı değiştirip düzeninizi bozmayın. Vücut ve zihniniz yeni bir düzene hemen alışamayacağından, kaygınızı artırabilir ve huzursuz hissetmenize neden olabilir.

2. LGS Odaklı Soru Çözüm Disiplininizi Aksatmayın

Günde 100-120 soru çözerek farklı kaynaklar kullanın. Hedef, görmediğiniz sorular ile tanışmak ve farklı soru tiplerini anlamak olmalıdır.

3. LGS Deneme Sınavlarını Planlayın

Haftada bir kendi başınıza deneme yapın. Hem sayısal hem de sözel alanlarda deneme yapmayı unutmayın. Ayrıca süre tutmayı ihmal etmeyin; zaman yönetimi önemlidir. Okulunuzda ve Türkiye Derste’de yapılan deneme sınavlarını kaçırmayın. Her deneme, yanlışlarınızı görüp netlerinizi artırmanıza yardımcı olur.

4. Soruları ve Denemeleri Kontrol Edin

Soru çözümlerinizden ve denemelerinizden sonra yanlışlarınızı mutlaka kontrol edin. Yanlışlarınızı düzeltmezseniz aynı hataları tekrarlarsınız. Anlamadığınız sorular varsa, öğretmeninize danışın.

5. LGS İçin Stres ve Zaman Yönetimini Geliştirin

LGS’de başarılı olabilmek için sadece bilgi yeterli değil. Zaman yönetimi ve stres yönetimi de sizi farklı kılacaktır. Kendinizi bu alanlarda değerlendirin. İyi hissetmediğiniz noktaları rehber öğretmeninizle veya güvendiğiniz biriyle konuşun. Problemleri belirleyip çözüm odaklı düşünmek, sizi hem cesur hem de başarılı kılacaktır.

Son olarak, emek veren ve ne istediğini bilen öğrenciler için LGS tahmin ettiğinizden daha kolay olacak. Sadece kendinize güvenin ve her anın tadını çıkarın! Başarılar!

Admin