NASIL ODAKLANACAĞIZ?

Günlük hayatımızda arkadaşlarımızı dinlerken, ders çalışırken, herhangi bir konu üzerine konuşurken konsantre olamama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu tip sorunlar derslerimizi, sosyal hayatımızı olumsuz anlamda etkilemektedir.

Derslerimizde karşımıza çıkan odaklanma problemini aşmak çok önemlidir. Odak problemi yaşadığımızda konuları anlayamayabilir ve bu yüzden de derslere katılım sağlayamayabiliriz. Konsantre olamama sorununu aşabilmek için bu sorunun kaynağını anlayabilmek çok önemlidir. Motivasyon kaynaklı bir sorunda önce bu eksikliğin nedenlerini araştırıp bir sonuç bulmalıyız. Bu sonucun odağında da eksiklerimizi tamamlayabiliriz. Sadece motivasyon değil konsantre olmaya engel olan birçok  neden vardır. Bulunduğunuz ortam, çevredeki gürültü, ders çalışılan ya da dinlenilen yerin aydınlatması bu nedenlere örnek olarak verilebilir.

Öğrencinin konsantre olabilmesi için dikkat etmesi gereken birkaç konu şu şekildedir;

  • Özgüveni artıracak etkinliklerde yer almak.
  • Çalışma programında değişiklikler de bulunmak.
  • Derslerle ilgili farklı materyaller kullanmak.
  • Derslere dinlenerek çalışmak, kısa aralar vermek.
  • Çalışmayı okuma, yazma, uygulama gibi yöntemlerle pekiştirmek.

Bahsettiğimiz birkaç nokta dışında çok fazla yorulmamak, sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmak, sosyal aktivitelere dahil olmak gibi yöntemlere dikkat etmek oldukça önemlidir. Konu ne olursa olsun sağlam bir motivasyon temeli atmak geleceğimiz için etkilidir. Çünkü odak noktasını sağlamak yapacağımız iş her ne olursa olsun bizi başarıya götürmektedir.

REHBER ÖĞRETMEN

BEGÜM BAŞER