Bilinçli bir varlık olarak sen; zaman zaman bilincinle, çoğu zaman bilinçsizce yaşarsın. Ağaçlar kuşlar taşlar böcekler kim olduğunu bilirler mi? Nasıl bir ağacım, diğer ağaçlar benim hakkımda ne düşünüyor acaba derler mi? Bu bahar çiçeklerim iyi olacak mı? O kuş benden daha hızlı onu geçmeliyim mi derler? Ben en iyi en değerli en önemli böceğim mi derler? Kendine bu soruları soruyor olman bir bilincinin olduğunun göstergesi.

Beklenmedik durumlar, olaylar kişilerle karşılaştığında bilincin devreye girer. Şimdi burada neler oluyor, ne yapmalı? Derken, bilincin durumu hesaplamak için devrededir. Şimdi bunu okurken, ne diyor diye dikkat kesildiğin gibi.

Zamanının çoğunu bilinçsizlik içinde yaşarsın. Bilinçdışın otomatik bir biçimde, arka planda devasa işlemcileri ile senin yaşamana hizmet eder. Duruşunla, oturuşunla, konuşmanla bir otomatizme ile hareket eden bir robot gibisin. Elindeki fincanı, oturduğun koltuğu, odanın sıcaklığının farkında mısın?

Peki bilinç ile özgüveni geliştirmek arasında nasıl bir ilişki vardır dersek; Özgüvenini geliştirmenin 9 etkili yolu bilinç dışını anlamaktan geçer.

Özgüveni geliştirmenin yolları

  • Şimdi, burada ve bedene odaklan

Bedenine odaklan. Şimdi. Beni dinlerken nasıl oturuyorsun? Bacakların, kolların başın aldığı pozisyonu hisset. Neler oluyor? Bedeninin pozisyonu senin güvende olup olmadığını söyler.

  • Bilinçli farkındalık

Farkındalık içinde kal. Mümkün olabildiği kadar kendini her yerde gözlemle. Çevrene gözleyen beninle bak. Bedenindeki duyumlara odaklan. Ellerine, ayaklarına, kollarına dizlerine yüzüne odaklan. Nasıl hissettiğine bir bak.

  • Bedenini hisset

Bedeninde taşıdığın enerjine ve kapasitene odaklan. Bedeninde akan kana, kaslarına ve bu muhteşem işleyişi hisset. Neler yapabileceğini hayal et. Varoluşun gerçekleştirme gücü bu bedenin içinde mevcut. Gücünü hisset.

  • Düzenli spor yap

Haftada 3 gün düzenli spor yap. Yürü, hareket et engellerini aş. Sportif etkinlikle bedeninde düzenli endorfin mutluluk hormonu salgılanır. İyi hisseder kendine güvenin artar. Beynine olumlu duygu yaşatır. Böylece daha iyi hissetmeye ve kendine güvenmeye başlarsın.

  • Hata yapmaktan korkma

Kendine hata yapma payı bırak. Her girişimin her planın başarılı olmayabilir.Korkma hataların yanlışların doğruları bulmana yardım edecek. Kendini başkaları ile kıyaslama. Sen kendi hedeflerine yönel. Sıkı çalış. Çabala. Hakkını ver. Gerisi gelir. Başarısız olma ihtimaline aldırma. Yaşam seni ne kadar zorlasa da elinden geleni yap. Öğrenmeye açık ol.Kusursuz olmaktan vaz geç. Kendi konfor alanını terk et. Yeni bir şeyler dene. Ezberini boz. Sınırlarını genişlet. Böylece sen ilerleyebileceğine yürekten inanırsan , özgüvenin artar.

  • Hedef belirle

Hedeflerin olsun. Mutlaka kısa ve uzun dönem hedef. Ancak ulaşılabilir olsun. İmkansızı zorlama. Olanaklarına göre hedef koy ki özgüvenin sarsılmasın.

  • Kendine merhamet et

Kendine iyi davran. Merhametli ol. Kendine şefkat göster. Başkalarından beklediğini sen kendine gösterebilirsin. En çok duymak istediğini sen kendine söyle. Hayatta en önemli sensin. Kendini takdir et sev.

  • Yardım al

Başkalarının öneri ve yardımlarına açık ol. Yardımlaşmak sosyalleşmeyi getirir. İnsanlarla temas kur. Destek al. Sor. Fikir al.

Halime KANDEMİR
Rehber Öğretmen