Öğrencilik hayatımızda ders çalışmak bizi başarıya götüren nedenlerden biridir. Derslerimize günü gününe düzenli bir şekilde çalışmak akılda kalıcılık açısından oldukça önemlidir. Bunun yanında okul hayatını boş geçirmek, derslere öylesine gelip gitmek bizi olumsuz etkileyen sonuçlardandır.

  Derslere hazırlıklı gitmek öğrencilere disiplin kazandırır. Aynı zamanda okulda ve sınav dönemlerinde avantaj sağlamakla beraber alışkanlık kazanmak için oldukça önemlidir. Gün içinde çalışmaktan alacağımız verimi de oldukça artırtmaktadır. Haftalık ders günlerimiz de anlatılacak olan konuyu öncesinde okuyarak, konu hakkında bilgi sağlayarak gitmek derslerde daha aktif rol oynamamızı sağlar. Anlatılacak olan konuyu daha iyi kavramak ders çalışma saatlerinde ve sınav esnasında öğrencilere fayda sağlar.  Okula hazırlıklı bir şekilde gidersek bize sağlayacağı faydaları özetlemek gerekirse;

  • Ön hazırlık yapmak bilgi açısından öğrenciye özgüven kazandırmaktadır.
  • Bilgiyi kalıcı bir şekilde öğrenebilmek için zemin hazırlar.
  • Ders öncesi konu hakkında öğrenilen bilgi sayesinde derslere ilgi ve merak artar.
  • Okul hayatını daha verimli geçirmeye yol açar.
  • Sınavlara hazırlanırken, okul sonrası ders çalışırken öğrenciye kolaylık sağlar.

  Bu faydaların yanında ufak bir bilgi olarak derslere hazırlıklı gitmek, düzenli uykunun alınması, derse ait araç gereçlerin hazırlanması ve konuların araştırılması ile başlamaktadır. Derse psikolojik ve fiziksel olarak hazır olmadıkça alınan verim azalmakta ve başarısızlık ortaya çıkmaktadır. Öğrenilen her bilginin bizlere okul hayatımızın her noktasında avantaj sağlayacağını, dersler konusunda edindiğimiz her alışkanlığın daha kolay ve keyifli bir okul hayatına yol açacağını unutmayalım.

Begüm BAŞER
Rehber Öğretmen