Her bireyin öğrencilik hayatında yerine getirmesi gereken sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukları yerine getirmek zaman zaman bizi psikolojik ya da fiziksel anlamda yorabilir. Bu tür sorunların üstesinden gelebilmek için motivasyona ihtiyacımız vardır. Bizlere motivasyonumuzu sağlayacak olan şey de emek verdiğimiz işlerin karşılığını alabilmektir.

 Öğrenciyken bir sınava çok çalışıp iyi bir sonuç aldığımız an anlarız ki emeğimizin karşılığını almak bizi mutlu eder ve sorumluluklarımız için daha istekli hale getirir. Büyüyüp iş hayatına atıldığımız da bir terfi ya da maddi anlam da çalışmamızın karşılığını alabilmek bizler için motivasyonun yanında disiplin de sağlar. Peki öğrenciler için ebeveynler başka ne gibi motivasyonlar sağlayabilirler? Her ebeveyn çocuğuna iyi gelebilmek ve onu mutlu görmek ister. Elbette bunun için çaba harcamak gerekir. Her anne baba çocuğuna güvenir ve büyük sevgi besler. Önemli olan bunu çocuklara da hissettirmektir. Onlara konu ne olursa olsun her zaman yanlarında olduğunu hissettirmek çocuğa güven vermektedir. Öğrencilerin duyduğu bu güven dersleride kendine olan güvenine de yansımaktadır. Aynı zaman da öğrencinin ders veya farklı bir alan da yaptığı başarıyı ödüllendirmek bir sonraki başarıların kapısını aralamaktır. Çocuklarla vakit geçirebilmek en önemlisi doğru bir iletişim kurabilmek sağlıklı bir gelecek için çok önemlidir. Her ebeveyn için çocuğu biriciktir fakat bunu onlara hissettirebilmek hayatın her anında önemle vurgulamaktır.

 Yapılan hataların her birinin bir ders olabileceğini başarı yanında başarısızlığın da bu hayatın bir parçası ve süreci olduğunu bilmek hayatı daha kolay bir getirebilir. Öğrencilerin başarısızlığında nasıl onları uyarıp daha iyi olmaları için çabalıyorsak başarılarında da tebrik etmeyi ve onlara olan güvenimizi hissettirmeyi eksik etmeyelim. Çünkü ancak bu şekilde başarısızlığı dahi başarı hikayesine çeviren çocuklara sahip olabiliriz.

Begüm BAŞER
Rehber Öğretmen