Sayısal  derslere çalışırken en önemli nokta not alarak çalışmaktır. Matematikte formüller dışında ezber yapmamak özellikle soru tarzı ezberlememek gerekir. Bir konuyu öğrendikten sonra konu ile ilgili farklı kaynaklardan değişik soru tarzları görmek oldukça önemlidir.

Sözel derslerin aksine sayısal dersler okunarak yapılabilen; okunarak anlaşılabilen dersler değildir. Dolayısıyla çalışma teknikleri, öğrenme teknikleri farklıdır.   Konuları sırasıyla öğrenmeye özen gösterin. Sayısal derslerde not çıkarmanın anlamı şudur;  formülleri ve nerede kullanıldığını yazın. Her harfin ne olduğunu yazın. Bilmeniz gereken önemli noktaları yazın. Ve en önemlisi soru çözmek.

   Sözel  derslere çalışırken en önemli nokta konu okumadan test çözmeye başlanmamalı. Kodlama sistemi de öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirecektir.

Sözel derslerin en güzel özelliği okuyarak anlayabiliyor olmanız, iyi bir başlangıç için detaylıca konuyu okuyun. Önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin veya bir yerlere not alın. Bu şekilde bir defa konuyu çalıştıktan sonra yapmanız gereken hemen gidip birkaç test çözmek ve yanlışlarınızı tespit etmek. Yanlışlarınızı tespit ettikten sonra konu anlatımlı kitabınızda daha önce bu kısımın altını çizmediyseniz çizin yada not alın. Daha sonra kitabı kapatıp temiz bir kağıda aklınızda kalanları not almak ve daha sonrasına eksik olan alanları özellikle renkli kalemlerle eksiklikleri kağıda eklemek gerekmektedir.

Seda FIRAT
Rehber Öğretmen