İyi çocuklar nasıl olmalıdır? Gürültülü,sakin,enerjik,sorgulayan,sessiz,hareketli,uyumlu,kararsız…?

İyi çocuk diye bir şey yoktur. Tüm çocuklar özünde iyilik barındırır. Bazı çocuklar hayata daha kolay uyum sağlarken, bazıları hayata uyum sağlarken daha fazla desteğe ya da rehberliğe ihtiyaç duyarlar. Bu da onları iyi ya da kötü yapmaz; Sadece insan yapar.

Çocukların en ihtiyaç duymadıkları şeye gelirsek; Etiketler, onlara hiç ihtiyaç duymazlar. Sizin onlara (iyi ya da kötü, olumlu ya da olumsuz) zorla yapıştırdığınız etiketler; zamanla, çocuklarınızla aranıza girer. Ve bir süre sonra, çocuk o etiketlere o kadar inanır ki; kendini göremez, gerçek benliğini bulamaz.

Elbette çocuklarımızın karakterini etkileyen tek şey nasıl ebeveynlik yaptığımız değildir. Hayat tecrübeleri, aile dışında yaşanan deneyimler, doğuştan gelen mizaç özellikleri, nöroçeşitlilik(beynin farklı işleyişi) vb. etkenler; her birimizi, bilişsel,duygusal, ve gelişimsel olarak, şekillendirmeye devam eder. Bu nedenle biz ebeveynler, onların kendi benliğini bulmasında yardımcı olan bir parçayız. Onları iyi ya da kötü olarak etiketlemekten ziyade hangi davranışları onu iyiye hangileri hataya götürür bunu aşılamalıyız.

Halime KANDEMİR
Rehber Öğretmen