Çevrenizde herhangi bir konu hakkında duyduğunuz olumlu, olumsuz konuşmalar ön yargı oluştururlar. Örneğin okul hayatınızda karşınıza çıkan derslerin birkaçını sever, keyifle dinler ve başarıya ulaşırız. Fakat derslerdeki motivasyonunuz düşük olduğunda başarısızlıkla karşı karşıya kalırız.

  Öğrenciler daha önce görmedikleri dersler hakkında ön bilgi edinebilir ama bu edindikleri ön bilgiler onları her zaman motive edemez. Sıklıkla karşılaştığınız matematik, İngilizce ve Türkçe gibi dersler hakkında duyduğunuz her fikir sizleri bu dersler için heyecanlandırmaz. “Matematik dersi çok zor ben zaten yapamam” “İngilizce dersini anlamıyorum” gibi düşüncelerle dersleri dinlerseniz normalde yapacağınız dersleri de bu korkularınız yüzünden anlamakta zorlanırsınız. Bu yüzden öncelikli olarak derslere karşı olan korkularınızı, endişelerinizi bir kenara bırakarak kendinize güvenmeli ve her biri için çabalamalısınız.

  Ders çalışmaya stresli bir şekilde başlarsanız dikkatiniz dağılır ve zaten yapamayacağınızı düşündüğünüz için dersi anlamak için çaba göstermezsiniz. Derslere karşı olan başarısızlık korkularının önüne geçebilmek için birkaç önlem alabiliriz. Unutmayınız ki amaçlara odaklanmak motive olabilmenin en önemli noktalarından biridir. Haftalık bile olsa kendinize koyduğunuz bir amaç sizi çok daha iyi bir noktaya taşıyabilir. Derslere karşı olan olumsuz düşüncelerinizi bir kenara bırakıp gerçek anlamda çabalamak çok önemlidir. “Yapamayacağım” demek ile “Şimdi oturup bu derse çalışacağım eğer istersem zor olsa bile yapabilirim” diyerek derse başlamak arasında çok büyük fark vardır. Kazanılan motivasyon sayesinde özgüveni sağlayabilir ve odaklanabilirsiniz.

  Fark edilmesi gereken en önemli nokta başarı dahil her şeyin sizlerin çabalarıyla, istekleriyle ve söyledikleri ile bağlantılı olduğudur. Korkularınızı belirleyen, stresinizi yönetenler sizlersiniz. Derslere korkarak değil ön yargılarınızı bir kenara bırakacak çalıştığınız da başarılarınızı görüp motivasyonunuzu kazanabilir ve yapabileceğinizi kendinize kanıtlayabilirsiniz. Unutmayın ki başarısızlığı bu kadar kolay kabullenmek sizleri daha da başarısızlığa sürükler. Başarısızlıkları üstlendiğiniz gibi başarıların her biri de sizlere aittir.

Begüm BAŞER
Rehber Öğretmen