Birçok yerde şu ifadeye rastlıyorum. ‘’Ben zaten dersleri dikkatli dinliyorum.’’ Sadece dersleri dinlemenin, okul başarısı ya da sınava hazırlık sürecinde yeterli olduğuna dair bir algı var ancak bu algı sadece bir yanılsamadan ibarettir.

Elbette derslerde aktif bir dinleme çok önemlidir. Ancak sadece ders dinlemek bize başarı sağlayamaz. Öğrendiğimiz bilgilerin daha kalıcı olmasını istiyorsak, öğrendiğimiz bilgileri uzun süreli belleğe aktarmak istiyorsak ya da öğrendiklerimizi tekrar edip eksik olan konuları belirlemek istiyorsak düzenli soru çözümü yapmak kaçınılmazdır.

Aksi taktirde araştırmalar, tekrar edilmeyen bilginin büyük bir kısmının 24 saat sonra unutulduğunu göstermektedir. Bu araştırma sonucunda da görüldüğü üzere tekrar edilmeyen bilgiler öğrendikten 1 gün sonrasında unutulmaya başlanılıyor. Bu nedenle sadece ders dinlemek başarı sağlamak adına yeterli değidlir. Soru çözümü ile öğrendiklerimizin desteklenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda soru çözümü yaparak bilgiyi nasıl kullanacağımızı öğreniriz. Hangi konulara daha fazla ağırlık vermemiz gerektiğini, gereksiz yerlerde zaman harcamamızı önler ve sizi zamandan tasarruf ettirir. Kaygınızı dengede tutmayı sağlar. Sınav öncesi prova yapmanızı sağlayarak hata yapma riskinizi azaltır.

Peki tüm bu bilgilerden hareketle sadece dersleri dinlemek okul başarısı ya da sınava hazırlık süreci için  yeterli midir?

Halime KANDEMİR
Rehber Öğretmen