Ders Çalışırken Uyku Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?
Sınav dönemlerinde öğrencilerin hemen hepsi bu sorunun yanıtını arıyor. Ders çalışmak sürekli odaklanmış bir şekilde uzun süre zaman geçirmeniz anlamına gelir. Uykunun gelmesi ise konsantreyi başlı başına yok ediyor. Bu nedenle uykunun gelmemesi için yapılabilecekleri şimdiden öğrenmenizde ve uygulamanızda fayda var.

Odanın camını mutlaka açık bırakın. Temiz hava uykunuzun gelmesini önler. Havasız bir oda ise üzerinize rehavet çökmesine neden olur.
Kafein içeren içecekler tüketmeniz de işe yarayacak bir yöntemdir. Özellikle Türk kahvesi kafein etkisini daha kısa sürede gösteren ve etkisi daha uzun süre (yaklaşık 3 saat) bir kahve türüdür. Şekersiz içmeye çalışın.
Saat başı gibi belirli periyotlarla yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Buzlu su da kullanabilirsiniz.
Hareket edin. Arada bir kalkarak yürüyün ve çalışmanıza sonra devam edin. Hareketsizlik de uykunuzun gelmesine neden olur.
Çikolatadan uzak durun. “Ama enerji veriyor” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, enerji verir ancak içerisindeki şeker nedeniyle bir süre sonrasında çok daha bitkin düşersiniz. Bu nedenle ders çalışırken tatlı şeyler tüketmeniz son derece yanlış.
Gözlerinizi sıklıkla dinlendirin. Bilgisayar ekranına sürekli bakmak yerine ders notlarının çıktısını almanızda ve kağıt üzerinde çalışmanızda fayda var. Çünkü bilgisayar ekranı gözleri çok fazla yorar ve bu da baş ağrısına neden olabilir.
Loş bir ortamda ders çalışmayın. İdeal aydınlık seviyesini yakalamanız gerekiyor. Loş ortam gözlerinize iyi gelse de beyninizin uyku sürecine geçmesine neden olur.
Hareketli bir müzik fonda çalsın. Hareketli müzik daha uzun süre uyanık kalmanıza yardımcı olur.
Adrenalin uyku kaçırır. Eğer uykuya direnmekte zorlanmaya başladıysanız kısa bir korku videosu izleyebilirsiniz. Alternatif olarak çok korktuğunuz bazı anlarınızı hatırlamaya çalışabilirsiniz.
Gülümseyin. Beyniniz mutluluk hormonu salgılayacaktır. Bu da uyanık kalmanıza neden olur. Mutluluk hormonu uykunun gelmesini geciktirir. Kısa molalarda komik videolar da izleyebilirsiniz.
Ders çalışırken sürekli atıştırmayın. Çok fazla yemek tüketmeniz de üzerinize rehavet çökmesine neden olur. Bu da beraberinde uykuyu getirir.
Uykunun gelmemesi için ortamın çok sıcak değil, hafif serin olması da önem taşıyor.