Ayın Yüzeyine İniş

Değerli EğitimEvde okuyucuları,

Bu yazımızda güncel bir konu olan Aya İniş Yapma konusuna değineceğiz.

Aya sert iniş yapacağımız Cumhurbaşkanımız tarafından duyuruldu. Peki aya iniş yapmak ya da aya sert iniş yapmak ne demektir? Daha önce aya sert iniş yapan ülkeler olmuş muydu? Aya sert iniş yapınca ne oluyor? Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizinle birlikte bulmaya çalışalım:

Aya sert iniş yapmakla ilgili olarak yapılan açıklamanın üzerinden herkeste bir merak uyandı. Aya sert iniş yapmak ne demek oluyordu? Sizin için bu konuyu araştırdık ve aya sert iniş yapmanın, oraya yerleşmek, araştırma yapmak ya da bir birim kurmak gibi amaçları olmayan; yalnızca bir uzay aracının aya inmesinin sağlandığı bir iniş türü olduğunu söyleyebiliriz. 

1960’ların başlarında özellikle Vostok projeleriyle unutulmaz ilklere imza atan SSCB o dönemde Uzay Yarışının lideri olarak görülmektedir. Bu durum karşısında ABD, Sovyetler Birliği’ni geçmek adına büyük bir atak olan Ay’a insan göndermeyi seçmiştir. Özellikle John F. Kennedy ABD başkanlık koltuğuna kamuoyuna Ay’a inme vaatleriyle oturmuştur. Ay’a insan indirmede kararlı olan ABD karşısında Sovyetler Birliği’nin de bu yönde bazı projeleri vardır; ama ekonomik olarak zayıflamaya başlaması ve uzay teknolojisinin beyni Sergey Korolyov‘un erken ölümü SSCB’yi bu yarıştan yavaş yavaş çekilmeye zorlamıştır. 9 yıl gibi kısa bir sürede projeyi gerçekleştiren ABD, Ay’a tek bir seferle yetinmemiştir ve Apollo Projesi adı altında birçok iniş gerçekleştirmiştir. (Kaynak Vikipedi)

İlk sert iniş denemesi 1959 yılında, Sovyet uzay aracı Luna 1’in başarısız iniş denemesinden sonra yine aynı yılda Luna 2 tarafından yapılmıştır. İnsansız yapılan bu inişler birçok ülke tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu ülkeleri/kuruluşları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Sovyetler Birliği
  2. Amerika Birleşik Devletleri
  3. Japonya
  4. Avrupa Uzay Ajansı
  5. Hindistan
  6. Çin
  7. İsrail